Je to vlastně nanejvýš bláznivé a pošetilé, přikládat nadmořské výšce nějaký zvláštní význam...
Přesto! Je lidskou přirozeností snažit se překonat jisté hranice a vrcholky evropských Alp převyšující 4000 metrů jsou toho jasným důkazem.
Časem navíc zjistíte, že zdaleka nejde jen o to nastoupat dostatečný počet výškových metrů a aklimatizovat se na nedostatek kyslíku. Pobyt v nejvyšších partiích starého kontinentu vás totiž přivede především k poznání panensky čisté přírody i sebe sama.
Přestože se v Alpách nachází asi 182 vrcholů přesahující 4000m za hlavní (oficiální) je jich považováno (od roku 1991) dle UIAA 82.
Pro vstup do klubu 4000 jich je potřeba mít "zdoláno" alespoň 30 (dříve 50).
Na všechny se podařilo vystoupit zatím jen několika málo desítkám lidí na světě.
...ne všichni jsou však členy zmíněného klubu a tak dohledání informací je prakticky nereálné.
Oficiální seznam klubu všech členů kteří jsou na cestě k vytčenému cíli,
čítá i cca 40 těch kteří již "mají splněno".
82 vrcholů za 82 dní
- V roce 2004 proběhl ojedinělý pokus o zdolání tohoto celého kompletu (podle UIAA), tedy 82 vrcholů za 82 dní (a to včetně nástupů a sestupů a přemisťování mezi nimi) !!!
- Patrick Berhault a Philippe Magnin
Bohužel tento pokus skončil tragicky ...
Za 59 dní dosáhli úžasných 64 vrcholů, ale 28. 4. 2004 se P. Berhault zřítil z hřebenu mezi Täschhornem a Domem.
- Poprvé se tak stalo tedy až v roce 2008 kdy italští horští vůdci UIAGM
- Franz Nicolini, Diego Giovannini a Mirco Mezzanotte
dosáhli všech vrcholů za 60 dní.
- O rok dříve, tedy v roce 2007 slovinský horský vůdce UIAGM
- Miha Valič
dosáhl všech vrcholů sice za 102 dní, ale celý projekt podnikl v zimě!!!
- V roce 2015 švýcarský horolezec
- Ueli Steck
dosahuje cíle po 61 dnech. Tedy o den více než italští vůdci, ale celý projekt podnikl vlastními silami a přemisťoval se pouze pěšky, na skialpech či na kole!!!
Dobrý výpis včetně možnosti řazení a podrobnějších popisů s fotografiemi lze nalézt na
Alpy4000.cz
Případně i s popisy výstupových cest na
Goat.cz
NIKDY bych si nedovolil určovat které vrcholy "zdolat" povinně a které naopak ne. VŠECHNY JSOU dobrovolné a stojí tím nebo oním způsobem za to ;) ale nicméně pár "doporučení" bych měl.:
- mezi nejjednodušší patří například Breithorn, Allalinhorn, Weisshorn, Gran Paradiso, Bernina, Weissmies, Lagginhorn, Écrins, Bishorn, ...lezecky severní stěna Lenzspitze nebo Mnicha.
- k nejnáročnějším lezeckým počinům zase extrémy na hranicích možností v podobě jižních stěn Mont Blancu či severka Grandes Jorasses.
- skialpinisticky je oblíbená oblast Mont Blancu, vrcholy Monte Rosy. Strahlhorn a Rimpfischhorn jsou dokonce mnohem lépe dostupné. Patříte-li ke zkušeným, majícím rádi strmé žleby, oceníte Whymperův kuloár na Aiguille Verte. Opuštěné rozlehlé pláně si užijete v Bernských Alpách (9 vrcholů a největší ledovce).
- k nejkrásnějším patří hřebenové přechody, Mezi nejznámějšími to je přechod Breithornů s možným následným traversem celého masivu Monte Rosy (17 vrcholů - alpinista Ueli Steck to stihl bez lanovek v jednom dni!), legendární Biancograt, slavný hraniční Rochefortský hřeben s možným pokračováním až na Grandes Jorasses a ikdyž trochu náročnější, tak nádhernž traverz Schreckhorn-Lauteraarhorn v Bernských Alpách.